استفاده ازن در صنایع نوشیدنی

ضدعفونی ازن برای بطری آب و نوشیدنی ها

ازن یکی از قدرتمندترین اکسیدان های موجود برای ضد عفونی آب قابل شرب است و از اواخر دهه ۱۸۹۰ در این نقش استفاده شده است. این ماده ضدعفونی کننده در اکثر کارخانه های آب اروپا و کانادا از دهه ۱۹۴۰ استفاده شده است . به دلیل خاصیت اکسیداسیون ، عدم باقیمانده و همچنین در هنگام استفاده صحیح ، توانایی کنترل طعم و بو را دارد.

در فرآیند تصفیه آب بطری ، ازن به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده قدرتمند نقش اصلی را ایفا می کند. تصور کردن اینکه یک کارخانه آب معدنی  بدون فرایند ازن کاری دشوار است. ازن کیفیت ، قوام ، وشفافیت  و مدت زمان ماندگاری آب را بهبود می بخشد. ازن نه تنها آب بطری را ضد عفونی می کند ، بلکه دربهای آب بندی بطری و تجهیزات بطری را ضد عفونی می کند.  ازن به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و همچنین توانایی از بین بردن طعم و بوی ناخواسته به عنوان بهترین انتخاب فن آوری در بین بطری های آب معدنی در سراسر جهان تبدیل شده است.

مزایای :

ازن یک محصول طبیعی است که با تصفیه اکسیژن موجود در هوا ایجاد می شود.
ازن آب معدنی  ایمن تر ، تمیز کننده ، بی رنگ ، بدون بو ، خوش طعم و اکسیژن شده است .
ازن مانند سایر اکسیدان ها اثرات جانبی نامطلوب ایجاد نمی کند .
اثر ازن در طیف وسیعی از pH و غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها در آب ماثر است .
ازن تصفیه و كنترل سریع بو را قادر می سازد كه بر كیفیت و ایمنی آب تأثیر می گذارد .
ازن باقیمانده بطری هایی را که در آن آب بسته بندی شده استریل می کند .
عمر ازن در آب خالص ۲۰ دقیقه است .

تغییرات اخیر در قانونگذاری و رهنمودهای استفاده از ازن در صنعت ، نیاز به ازن در صنعت نوشیدنی را به طور کلی افزایش داده است. کارخانجات تولید کننده  آب معدنی  ، از ازن  برای ضد عفونی کردن آب محصول به منظور رعایت دستورالعمل های انجمن بین المللی آب (IBWA) مورد استفاده قرار گیرد ، در گیاهان نوشیدنی وشربت ، استفاده ازازن می تواند فرآیندهای ضد عفونی شیمیایی یا درجه حرارت بالا را کاهش داده و باعث کاهش خرابی و هزینه های شیمیایی شود.فناوری ضدعفونی ازن در کاربردهای نوشیدنی سرآمد طولانی دارد. استفاده از ژنراتورهای ازن واثربخشی آن در صنعت آب معدنی  و نوشابه سازی از جمله مارک های مهم دنیا مانند Pepsi و Coca-Cola اثبات شده است .

 

ازن مزایای زیر را به بازار نوشیدنی ارائه می دهد:

  • ازن به دلیل قدرت اکسیداسیون زیاد نسبت به سایر روش های تمیز کردن بسیار برتر است.
  • استفاده از ازن باعث کاهش هزینه های عملیاتی می شود.
  • ازن هزینه های شیمیایی کلی ، ارزیابی تخلیه و خرابی گیاه را کاهش می دهد.
  • ازن به طور معمول با فرآورده های جانبی یا آلودگی همراه نیست و به طور طبیعی به اکسیژن باز می گردد ، بنابراین هیچ طعم و بو با استفاده از آن در ارتباط نیست.
  • ازن در محل تولید می شود ، بنابراین هیچگونه ذخیره سازی یا جابجایی خطرناکی لازم نیست.
  • IBWA مقدار ازن باقیمانده ۰٫۲ تا ۰٫۴ ppm در آب بطری را نشان می دهد ، ضد عفونی کننده آب و بطری را فراهم می کند.
  • غلظت بالاتر ازن باعث افزایش راندمان انتقال ازن از ۲۰-۳۰٪ معمولی در غلظت ۲-۳٪ به غلظت ۲-۱۵٪ به ۷۵-۹۵٪ می شود .
  • یک سیستم تولید ازن کارآمد و ۱۰۰٪ قابل اعتماد برای کاربرد آب بطری خود فراهم کنید
  • استفاده از هرگونه مواد شیمیایی را کاهش داده و هزینه های خود را به حداقل ممکنه برسانید .بازده موفق سرمایه گذاری را برای شرکت خود ایجاد کنید .پشتیبانی و خدمات مشتری را از طرف رقبا غیرقابل جبران ارائه دهید .

در نوامبر ۱۹۸۲ ، FDA ضد عفونی ازن را برای آب بطری های طبقه بندی شده به طور کلی  شناخته شده به عنوان گاز امن   (GRAS) درتولید آب معدنی به رسمیت شناخته است .

استفاده از سیتم ازن در خط تولید آب معدنی بصورت بهداشتی ودر حفظ آب و انرژی و استریل خط بطری نگرانی اصلی صنعت نوشیدنی است. توانایی “استریلیزه سرد” بی نظیر ازن ، همراه با خصوصیات غیر آلوده کننده آن و استفاده کم از آب ، آن را به یک جایگزین عالی برای مواد شیمیایی ، تبدیل کرده است . انبساط و انقباض اجزای خط بطری ایجاد شده توسط گرما منجر به استرس طولانی مدت و آسیب رسیدن به خطوط بطری می شود. استفاده از آب  سرد این تنش ها را از بین می برد و منجر به خرابی خط بطری کمتر و هزینه نگهداری می شود.تجهیزات پردازش و انتقال – ضد عفونی کردن تجهیزات پردازش و انتقال (یعنی تیغه های برش ، مرتب سازی جداول و سطل ، سطل لوله ، پمپ و غیره) یک نگرانی اساسی در صنعت مواد غذایی و آشامیدنی است. آب ازن آبی است که می تواند مورد استفاده درتجهیزات  پردازش و انتقال مواد غذایی را از بین ببرد تا حرکت میکروب های ناخواسته در داخل مرکز از بین برود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.