استفاده ازن در صنعت لبنیات

ازن حل شده در آب سرد مواد آلی مانند باکتری ها ، ویروس ها ، مواد جامد شیر و لایه های کلسیم را از بین می برد. دیگر نیازی به انرژی حرارتی یا مواد شیمیایی نیست و در نتیجه هیچگونه باقیمانده ازخود بجای نمیگذارید . ازن همچنین مواد معدنی را اکسید می کند و آنها را از آب خارج می کند. فن آوری پیشرو ازن  راه حل سازگار با محیط زیست است که از نیمی از آب مورد نیاز روش های تمیز کردن معمولی استفاده می کند و زمان آماده سازی را به نصف کاهش می دهد.

درمان ازن یک فناوری پردازش مواد غذایی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست است. این ماده با موفقیت برای از بین بردن بقایای شیر و باکتریهاو بیوفیلم از سطوح استیل ضد زنگ و در فرآوری شیر از جمله شیر مایع ، شیر پودر شده و پنیر استفاده شده است. ازن برای جلوگیری از رشد قالب روی پنیر و قالبهای غیرفعال شده هوا در دستگاهها و ذخیره پنیر جلوگیری می کند. تصفیه با ازن یک روش امیدوار کننده برای کاهش غلظت آلاینده ها در فاضلاب های لبنی است.ازن می تواند در لبنیات به عنوان گازی که هوا را استریل می کند یا در آب میتوان از آن بجای کلر استفاده کرد.

اثرات گاز ازن در صنایع لبنیات

۱) ازن به طور موثری مانع از رشد قالبهای سطحی روی پنیرها در مناطق ذخیره سازی هنگام پخت می شود.

۲) اسپورهای قالب آزاد در اتاقهای تحت درمان با ازن بطور قابل توجهی کاهش می یابد.

۳) استفاده ازن بر عطر و طعم هر یک از پنیرها تأثیر نمی گذارد.

۴) ۰٫۱mg / M3 ازن در اتاق پخت پنیر ۸۰٪ از اسپورهای قالب را بی اثر می گذارد بدون اینکه روی کیفیت ارگانولپتیک پنیر تأثیر بگذارد.

۵) سطح باکتری ها در سطح بالایی شیر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

۶) آزمایشات انجام شده در مورد استفاده ازن بر روی شیر پودر ی ، ازن توانست ۱۰۰۰برابر بیشتر از سایر درمانها باکتریهای موجود را ازبین ببرد.

۷) ذخیره کالاهایی مانند پنیر ، بیکن ، کره و سبزیجات برای مدت طولانی در همان محفظه حمل و نقل یا منطقه بدون هیچ گونه آلودگی متقابل.

۸) گزارش های آزمایشگاهی متفاوتی وجود دارد که اثربخشی ازن را نسبت به روش های تمیز کردن معمول نشان می دهد.گزارشهای مربوطه از جداول فرآوری مواد غذایی ، انبارها یا منطقه پس از تمیز کردن معمول با محلول تمیز کردن مواد شیمیایی ، در مقایسه با ازن. این آزمایشات نشان می دهد ازن دارای میزان قتل ۹۹٫٪ است.

۹) آب ازن به عنوان یک جایگزین مؤثر برای آب کلر در ضد عفونی کننده تجهیزات لبنی نشان داده شده است. نه تنها باکتریهای متصل به سطح را از بین می برد بلکه نیاز به گرما ندارد ، بنابراین از انرژی کمتری نسبت به سیستم های ضد آب که از بخار یا آب گرم استفاده می کنند بهره میبرد.

۱۰) جدا کردن پاکتهای سلولی ، انواع مختلف میکروارگانیسم ها ، حتی بیوفیلم ها ، ویروس ها و تک یاخته ها را از بین می برد .به عنوان مثال رشد زیاد قالب بر روی سازه های استیل ضدزنگ ، فرمول های پودری و پنیرها جلوگیری می کند ،

۱۱) ازن به عنوان ضد میکروبی عمل می کند و به تدریج اکسیداسیون چندین جزء سلول از جمله غشای سلولی (چربی اشباع نشده اسیدها ، آنزیمهای تنفسی و پروتئینها) ، پاکتهای سلولی (پپتیدوگلیکان) ، سیتوپلاسم (آنزیمها و اسیدهای نوکلئیک)  اسپور و کپسیدهای ویروس (پروتئینها و پپتیدوگلیکانها).

۱۲) خاصیت اکسیداتیو قوی ازن باعث اکسیداسیون چربی شیر می شود و باعث تولید نامطلوب چربی اکسید کننده می شود . به همین ترتیب ، ازن یک فناوری پردازش مواد غذایی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست است. …

سایرموارد استفاده ازازن در صنایع لبنیاتی:

        لبنیات

  • استفاده ازن در منطقه تولید برای کنترل رشد مخمرها .
  • ژنراتور ازن به مدت ۳ ساعت کار میتواند یک منطقه بزرگی از کارخانه را رفع آلودگی بکند.
  • بهترین حالت استفاده از گاز ازن در شستشو وهوای سالن کارخانجات لبنی آنهم به مدت ۲یا ۳ساعت  قبل از ورود کارکنان به سالن میباشد.
  •  ازن در حفظ سطح و باکتری ها موفقیت بسیار خوبی داشته است .
  • استفاده ازن در از بین بردن استافیلوکوکوس اورئوس ماثرمیباشد.

       ماست

  • از یک ژنراتور ازن برای کنترل سطح اسپور باکتری ها در تجهیزات موجود تولید ماست میتوان استفاده کرد.
  •  کاهش قابل توجه در تعداد اسپور

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *