استفاده ازن در گیاهان گلخانه ای

کاربرد ازن در گلخانه برای کشتن آفات

ازن یک گاز بی رنگ و با کمی بو است ، محلولی است که به عنوان یک اکسید کننده قوی در آب تبدیل می شود ، و در گلخانه برای کشتن آفات از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

مزیت استفاده ازن برای کشتن آفات :

۱ ، ایمنی ، بسیار کارآمد و کم هزینه. ازن می تواند انواع آفات را از بین ببرد .

۲ ، سازگار با محیط زیست. ازن در هوای خشک ناپایدار است ، می تواند به سرعت در اکسیژن کاهش یابد ، ازن در گیاهان و میوه ها در داخل وجود ندارد.

۳ ، کیفیت و کمیت را بهبود بخشید. پس از آزمایش ، استفاده از ناهنجاری میوه گوجه فرنگی گل ازن به میزان قابل توجهی کاهش یافت ، تولید حدود ۲۰ درصد افزایش یافت و میوه ای با رنگ بزرگ ، خوب و با طعم خوب.

سیستم های بازیافت آب گلخانه ای

استفاده موثر از آب و بازیافت آبیاری یک مسئله مهم برای تولید کنندگان است. فاضلاب حاصل از گلخانه ها به عنوان فاضلاب مندرج در قوانین آبی برای بهره برداران گلخانه ای طبقه بندی می شود.این منابع فاضلاب می توانند به محیط زیست آسیب برساند. برای کمک به کنترل و به حداقل رساندن تأثیرات ، تخلیه گلخانه ها طبق تاییدهای محیط زیست و تغییرات آب و هوا به روش زیر طبقه بندی شده است :

تولید فاضلاب در گلخانه ها به طور معمول ذیل میباشد:

 • آب با مواد مغذی اضافه شده .
 • آبی که برای آبیاری و شستشوی محصولات زراعی مورد استفاده قرار گرفته است .
 • آب بازیافت شده .
 • آب حامل از طریق زهکشی کف در داخل کارخانه گلخانه ، از جمله آبهایی که با آب باران مخلوط میشوند.

بنابراین اساساً اگر با کودآبیاری کنید بهتر میباشد به عنوان فاضلاب گلخانه ای طبقه بندی می شوید.

 چرا ما تصمیم به ایجاد سیستم بازیافت آب ازن گرفتیم؟
استفاده از سیستم ازن ژنراتور برای نصب و راه اندازی سیستم ضد عفونی د آب گلخانه بهترین روش میباشد.که ومیتواند پاتوژنهای گیاهی را کانلا از بین ببرد. یک رویکرد یکپارچه با درمانهای فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی مؤثر است. استفاده از جریان UV معمولی که قادر به ادامه جریان آبیاری نیستند ازن بهترین روش برای مخازن آب میباشد بطوریکه ۹۹٫۹ درصد باکتری را در آب از بین می برد.

معرفی سیستم تصفیه آب ازن (سیستم بازیافت آب آبیاری گلخانه)

فناوری اوزون برای استریل کردن فاضلاب های آبیاری برای محصولات زراعی گلخانه ای ایده آل است. فناوری ازن برای استریل کردن فاضلاب مجدداً آبیاری شده بسیار مؤثر است و برای استفاده در آب آبیاری گلخانه ای ایده آل است. هر سیستم بصورت سفارشی طراحی شده است تا متناسب با میزان جریان آب خاص شما باشد و نسبت به سیستم های لامپ UV بسیار برتر هستند.

ژنراتورهای اکسیژن در محل موجود تا ۹۴٪ اکسیژن خالص را تولید می کنند تا حداکثر تولید ازن را برای اطمینان از اثربخشی برای عقیم سازی آب فراهم می کند و همه عوامل بیماری زا را فوراً می کشد. اغلب اوقات این سیستم ها در بیمارستان ها برای اطمینان از عقیم سازی استفاده می شوند.فرآیند ازن حل شده در آب باعث از بین رفتن کلیه باکتری ها ، ویروس ها و پاتوژن ها و در نتیجه آب تمیز برای یک دوره بازیافت شده بعدی برای آبیاری محصول با تمام مواد مغذی و آب تازه تمیز شده می شود.ازن باقیمانده موجود در آب نه تنها استریل می کند بلکه اکسیژن محلول موجود در آب را نیز فراهم می کند که برای رشد گیاه بسیار مفید است. حال اجازه دهید در مورد برخی از مزایای استفاده از سیستم مبتنی بر ازن برای تصفیه و تصفیه آب گلخانه صحبت کنیم.

مزایای استفاده از سیستم بازیافت آب ازن

بیماری کمتر:
بیماری های زراعی گیاهان بیشتر ازطریق باکتری های موجود در آب آلوده بوجود می آید ، ازن با تماس مستقیم با آب ، تمام میکروارگانیسم های موجود در خط را از بین می برد. آبیاری ازن باعث از بین رفتن باکتری ها ، ویروس ها و انگل هایی می شود که با روش های دیگر مانند UV از بین نرفته اند . سیستم های دیگر ممکن است دلالت استفاده از مواد شیمیایی (مانند کلر) داشته باشد.

 

 

آب با کیفیت برای پرورش دهندگان

صنعت باغبانی نیاز به مقادیر زیادی آب با کیفیت بالا دارد. خشکسالی و افزایش تقاضای آب به معنای ارزشمند بودن هر قطره است. با بازیافت بیشتر آب ، نگرانی در مورد بیماری ، آلودگی شیمیایی ، تخلیه آب و مواد مغذی موجود در آبهای زیرزمینی رو به افزایش است. ازون همه این نگرانی ها را کاهش می دهد ..

 • برای جلوگیری از بیماری های گیاهی مانعی ایجاد کنید
 • ضد آب بازیافت شده را ضد آب کنید
 • بازده محصول را افزایش دهید

ازن تقریباً ۱۰۰ سال است که برای عقیم سازی آب مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون صنعت باغبانی در حال تحقق مزایای ازن است.

ازن از بین برنده بیماریهای گیاهی

پرورش دهندگان برای ضد عفونی کردن آب اعم از بازیافت شده یا تازه به درمان ازن متکی هستند. سیاست های سختگیرانه در مورد آب های تخلیه شده باعث شده است که تولید کنندگان گزینه های درمانی مدرن را جستجو کنند. بیشتر عوامل بیماری زای گیاهی در برابر بسیاری از قارچ کش های سنتی مقاومت می کنند. پرورش دهندگان همچنین از عوارض جانبی نامطلوب گیاهان خود را از کاربرد مواد شیمیایی مشاهده می کنند .

ازن یک اکسید کننده قدرتمند است که قارچ ها ، باکتری های بیماری زا و ویروس هایی که باعث بیماری های ناشی از آب می شوند را از بین می برد. این ماده ضد عفونی کننده بسیار قوی تر از کلر و سایر جایگزین های مبتنی بر مواد شیمیایی است.برخلاف کلر ، ازن غیر سمی است و هیچ گونه محصول جانبی ضد عفونی کننده (DBP) ایجاد نمی کند. پس از حل شدن در آب ، ازن پاتوژن ها را از بین می برد و سپس با اطمینان دوباره به اکسیژن باز می گردد.پس از حل شدن در آب ، عوامل بیماری زا را قبل از بازگشت به اکسیژن از بین می برد.کشاورزان مجبورند از بیوسیدها و سایر مواد ضد عفونی کننده مانند کلر ، پراکسیدها و نور ماوراء بنفش استفاده کنند تا پاتوژن ها را تحت کنترل خود نگه دارند.کلرینگ روشی مؤثر در مبارزه با پاتوژن ها است اما اثرات باقیمانده آن می تواند به زندگی گیاه آسیب برساند. نگرانی های مربوط به DBP علاقه زیادی به ازن ایجاد کرده است.سیستم های نور ماوراء بنفش باکتری ها را در همسایگی خود می کشند اما هیچ تاثیری بر پاتوژن ها در پایین دست ندارند.

دوز قوی ازن اثرات باقیمانده ای در آب آبیاری و هیدروپونیک دارد. مطالعات نشان داده است كه ازن به طور قابل توجهی عوامل بیماریزای موجود در این سیستم ها را كاهش می دهد.

آسیب ریشه :

ازن در اکسیژن تجزیه می شود و باعث افزایش میزان اکسیژن در منطقه ریشه و رشد گیاه می شود. آزمایشات نشان داده اند که ازن به سیستم ریشه گیاه یا شاخ و برگ حتی در غلظت هایی به اندازه ۱٫۵ قطعه در میلیون آسیب نمی رساند.

آسیب به شاخ و برگ :

درصورت عدم رعایت دوزگاز ازن میتواند به برگهای گیاه آسیب برساند ، وهمچنین در صورت استفاده کارشناسی دقیق دوز ازن به پرورش دهندگان کیوی کمک زیادی کرده است بطوریکه آب اوزونیزه شده را از طریق سمپاشهای بر روی گیوی استفاده کرده اند . همچنین آب ازن یک وسیله بسیار مؤثر برای جلوگیری از باکتری های سودوموناس (PSA) برای آلوده شدن انگور است.

مواد مغذی :

ازن برای مواد مغذی گیاهی بی خطر است. آزمایشات نشان می دهد که ازن بر میزان فسفر یا پتاسیم تأثیر نمی گذارد. عملکرد اکسید کننده قدرتمند اوزون می تواند باعث موارد زیر شود :

 • کنترل میکروبهای موجود در آب در آبیاری
 • سرویس بهداشتی گلخانه با ازن و اشعه ماوراء بنفش
 • تصفیه آب گلخانه و پرورش گیاهان نهال
 • بالا رفتن جریان اکسیژن خاک در منطقه ریشه
 • اثربخشی ازن در کاهش فیتوفتورا ​​در آبهای باغی قابل بازیافت
کنترل پاتوژن  :

طیف گسترده ای از پاتوژن های گیاهی در منابع آبیاری و سیستم های توزیع فعال میباشند . جلبک ها و بیوفیلم ها از سطح بالای میکروبی در آب آبیاری ناشی می شوند. اثربخشی گزینه های تصفیه آب برای کنترل میکروب های موجود در آب طبق بررسیهای انجام شده نشان میدهد که تصفیه آب شامل :

 • مواد شیمیایی (کلر ، برم ، دی اکسید کلر ، مس یونیزه شده ، نمک مس ،درمان های غیر شیمیایی یا فیزیکی یونیزه نقره ، ازن ، پراکسید هیدروژن و پراکسیواکسیک اسید)
 • تصفیه ، گرما ، و اشعه ماوراء بنفش و گزینه های زیست محیطی (تالابهای ساخته شده ، بیوسفکتانتها ، و تصفیه ماسه آهسته).
 ازن ۱۲ بار راحت تر از آب در اکسیژن حل می شود. ازن در آب به اکسیژن تجزیه می شود و سطح اکسیژن موجود در آب را تقویت می کند.این آب غنی شده با اکسیژن باعث رشد ریشه گیاه وبهبود سلامت گیاه می شود. باکتری های هوازی سودمند نیز در این محیط غنی از اکسیژن رشد می کنند.افزایش اکسیژن به این معنی است که بسیاری از گیاهان بیمار به سرعت بهبود می یابند. پاتوژن ها همچنین احتمال ابتلا به گیاهان سالم کمتری دارند.
غلظت ودوز ازن :
سطح بالای ۱٫۵ پی پی ام می تواند Pythium ، Phytophthora را بكشد .و Fusarium در ۴-۸ دقیقه با این حال ، بسیاری از نصب ازن درکشتهای بدون چربی فقط به سطوح کم (مانند ۰٫۱ ppm) می رسند ، و زمان تماس بسیار طولانی تر است .به جای دستورالعمل غلظت و زمان تماس ، گزینه دیگر استفاده از دوز است . در واقع نرخ تولید ازن دارای برخی مشکلات است که عبارتند از :
 • اولا تمام ازن تولید شده توسط ژنراتور به داخل آب منتقل می شود.
 • ثانیا ، میزان دوز ازن به خاک ، آهن و غیره بستگی دارد.

از این رو هیچ ارتباطی بین میزان دوز و غلظت باقیمانده وجود ندارد. با این وجود ، میزان دوز اغلب به عنوان یک راهنما استفاده می شود. این کار مبتنی بر کار آزمایشی است که در کشور هلند انجام شده است .اوایل دهه نود (Runia، ۱۹۹۴). دستورالعمل های هلند (DLV ، ۱۹۹۵) برای ضد عفونی مواد مغذی

راه حل ها به شرح زیرارائه کردند:
 • از یک رگ تماسی به عنوان مثال ۲ مترمربع استفاده کنید که محلول مواد مغذی در امتداد اوزون جریان دارد
 • انژکتور به مدت یک ساعت
 • pH برای افزایش کارایی ازن به حدود ۴ درصد کاهش می یابد .

 

نحوه عملکرد دوز مورد نیاز به تمیز بودن آب و نوع پاتوژن نیز بستگی دارد که به شرح زیر است:

 • مقدار دوز ازن ۵ گرم در هر مترمکعب در ساعت برای درمان کافی است .
 • حداقل ۱۰ گرم در متر مکعب در ساعت برای درمان محلول غذایی بازیافت شده احتمالاً حاوی مورد نیاز است .
 • اسپورهای قارچی.
 • در صورت نیاز به کنترل ویروس ها ، حداقل دو برابر این مقدار لازم است.
 • ساختارهای بقاء ورتیسیلیوم حتی کنترل آنها دشوارتر بود .
 • البته در سیستم های دارای آب و هوای کوچکتر با حجم آب کمتری ، حجم تماس را نشان می دهد

 

اثر ازون در کاهش تولید فیتوفتورا ​​کپسیسی در آب آشامیدنی باغبانی 
ازن در کاهش کپسچی های فیتوفتورا در باغات بکار رفته آب آبیاری نشان میدهد که میکروارگانیسم هایی که باعث ایجاد بیماری های گیاهی می شوند ، در چرخه آب آبیاری و افزایش خطرات شیوع بیماری در کارهای باغبانی میباشد.ازن یک اکسید کننده مؤثر است که برای ضد عفونی کننده منابع آب آشامیدنی و درمان آن استفاده می شود .استفاده از گاز ازن به عنوان بخشی از یک استراتژی برای کاهش شیوع Phytophthora deBary در چرخه مجدد آب آبیاری میباشد . جدايه ای از Phytophthora capsici Leonian برای القاء کشت انجام شده اسپور در قسمتهای آب اسمز معکوس و قرار گرفتند آن با گاز ازن تا غلظت ۰ تا ۱٫۵ میلی گرم .افزایش غلظت ازن تعداد واحدهای تشکیل کلونی را به ۰ کاهش داد در ۱٫۵ میلی گرم ·  -۱ ۰ ۳ . اثرات کدورت بر کارآیی فسفاتورا کپسسی با استفاده از آزمون انجام شده همچنین رس بنتونیت در ۰ تا ۲٫۰ واحد تورمی نافلومتری و غلظت ازن از ۰ تا ۱٫۵ میلی گرم · L -۱ . افزایش بنتونیت تاثیری در افزایش ازن نداشته است غلظت در کاهش تشکیل کلونی به ۰ در ۱٫۵ میلی گرم · L-OO3 – سایپرز ، استفاده از بایوسس Phytophthora capsici در مورد Capsicum annuum L. نهال های ظاهری را تأیید کردند بیماری زایی آب اسمز معکوس ، حاوی کود محلول در ۰ تا ۳۰۰ میلی گرم · لیتر -۱ N ، به غلظتهای ۰ تا ۱٫۵ میلی گرم · L -OO3 ازون شد و برای آبیاری استفاده شد Chrysanthemum x morifolium T. de Romatuelle. چنین به نظر میسرید که افزایش غلظت ازن با افزایش سطح کود ارتباط برقرار میکند تا بر پارامترهای رشد نهایی تأثیر بگذارد.
گلخانه ها ۳۰٪ از سبزیجات و میوه های مصرفی در اروپا را تولید می کنند ، اما همه ساله با توجه به آفات و بیماری هایی که ۲۵ تا ۴۵ میلیارد یورو در سال در سراسر جهان و تنها یک میلیارد یورو تنها در اروپا دارند ، در معرض خسارت عمده محصولات زراعی هستند. در این زمینه ، کارشناس ایتالیایی با استفاده از تحقیق وتوسعه توانستن  یک فناوری نوآورانه برای پاشش ازن آبی (O3) برای محافظت موثر از محصولات گلخانه ای از آفات و بیماری ها ارائه نمایند  ، که به کشاورزان اروپایی گلخانه ای اجازه می دهد ۶۰۰۰-۸۰۰۰ یورو در هکتار در سال به دلیل کاهش مواد شیمیایی و نیروی کار صرفه جویی کنند.
 با دستیابی به نفوذ ۵٪ (۱۰،۰۰۰ هکتار) در ۵ سال ، با بهره گیری از ایده آل ۱۲ میلیون یورو در سال پس انداز در مواد شیمیایی و در نتیجه مزایای گاز ازن به بخش گلخانه ای اروپا / مدیترانه (۲۱۲،۰۰۰ هکتار) وارد کنند. در بخش گلخانه بیش از ۵۰ سال است که کشاورزان با استفاده از مواد شیمیایی ارگانیک مصنوعی (محصولات گیاهی فیتوسانیتیاری) با تعدادی از مشکلات به عنوان فیتوسانیتارها بطور ناکارآمد مبارزه می کنند:
 • بسیاری از مواد شیمیای استفاده شده نتوانستن عوامل بیماری زای گیاه گلخانه ای را ازبین ببردچرا که بعضی از عوامل بیماری زای زراعی در مقابل مواد شیمیایی مقاومت ژنتیکی دارند.
 •  مشکل زیست محیطی را ایجاد می کند: آنها اکوسیستم های آلاینده (آب و خاک) را به استراحت سمی می دهند.
 • ایجاد خطرات سلامتی و ایمنی برای کارگران و مصرف کنندگان مواد غذایی (افزایش شیوع سرطان ، مشکلات ناباروری و بیماریهای عصبی).
 • بیوپستانها ، که اخیراً به عنوان جایگزینی برای گیاهان دارویی ظاهر شده اند ، ابزارهای کنترل آفات شامل موجودات زنده و ترکیبات از منابع طبیعی هستند که استفاده آنها اخیراً توسط اصول مدیریت آفات (IPM) تقویت شده و باعث افزایش تقاضای مصرف کنندگان برای مواد غذایی سالمتر و سازگار با محیط زیست می شود.

با توجه به اينكه كشاورزان نياز به حل كردن فيتوسانيتارها يا زيست كش ها ندارند ، یک فناوری نوآورانه ازن زنی ازطریق پاشیدن برای کنترل بیماری و بهداشت گیاهان گلخانه ای ، با بهره گیری از عملکرد ضد پاتوژن مبتنی بر اکسیداسیون ارائه شده است که برتری ازن نسبت به سایر مواد شیمیایی کاملا مشهود بوده که به این شرح زیر خلاصه می شود که عبارتند از:

 • کاهش ۸۵-۹۹٪ بیماری زا در برابر قارچ ها ، باکتری ها و ویروس ها.
 • سرعت عمل بالای ازن در درمان (۱-۲ دقیقه درمان)؛ پیشگیرانه و نه فقط تصحیحی؛ مقرون به صرفه (۶۰۰۰-۸۰۰۰ یورو در هر هکتار در سال ذخیره می شود).
 • سازگار با محیط زیست (بقایای گیاهان باقی نمی ماند)؛
 • بی خطر برای کارگران و مصرف کنندگان (ازن در ۲۰-۳۰ دقیقه به اکسیژن معصوم تجزیه می شود).
 •  مفید برای کل زنجیره تولید مواد غذایی به عنوان طولانی ماندگاری سبزیجات و میوه ها.

کاربرد ازن در گلخانه های گیاهی کشاورزی وضد عفونی سبزیجات

ضد عفونی ازن سبزیجات با قارچ کش های سبزیجات متفاوت است. قارچ کش عمومی یک اثر باکتری کشنده پیشرونده و تجمعی است و اثر ضد باکتریایی ازن سریع است. هنگامی که غلظت بیش از یک آستانه مشخص باشد ، ضد عفونی و عقیم سازی می تواند در یک لحظه انجام شود. از قدرت اکسید کننده سریعترمیباشد که ازن می تواند حشرات و میکروارگانیسم ها را از بین ببرد. مکانیسم حشره کش ازن به این صورت است که وقتی آفات ازن را استنشاق می کنند ، اکسیداسیون شدید ازن سیستم تنفسی و گردش خون آنها را از بین می برد و باعث می شود تا مکانیسم عقیم سازی کامل شود وموجب مرگ جانور شود. به طور کلی اعتقاد بر این است که ازن ابتدا روی میکروارگانیسم هایی مانند قارچ ها و باکتری ها عمل می کند. و به غشای سلولی آسیب می رساند و همچنان به درون بافت غشایی نفوذ می کند و با اجزای مختلف موجود در سلول واکنش نشان می دهد و تغییرات غیرقابل برگشتی ایجاد می کند ، که منجر به اختلالات متابولیک و جلوگیری از رشد آن تا زمان مرگ سلولی می شود.
ازن یک قارچ کش با طیف گسترده ، با راندمان بالا و سریع عمل می کند. دستگاه ضد عفونی ازن می تواند به سرعت عوامل مختلف بیماری زا ، ویروس ها و میکروارگانیسم های ایجاد شده در بیماری های انسان و حیوان را از بین ببرد و همچنین دارای اثر تخریب شدیدی روی سموم دفع آفات و سموم آلی است. ضد عفونی ازن سبزیجات در گلخانه های گلخانه ای یا گلخانه ها (از آنجا که چگالی ازن از چگالی هوا بیشتر است ، مولد ازن معلق معمولاً می تواند در بالای کانال عابر پیاده ۱٫۵-۲ متر بالاتر از سطح زمین نصب شود) ، با استفاده از هوا به عنوان ماده اولیه و عبور از آن فشار بالا فرکانس بالا غلظت بالایی ازن را تولید می کند. فقط در طی ده دقیقه گلخانه راپوشش دهد وبا غلظت حشره کش کافی و حتی به ریشه گیاهان نفوذ کند تا آفات و میکروب ها را از بین ببرد ، به نظر میرسدازن  در صورت پیشگیری و کنترل آفات و بیماریها ، فناوری جدید دیگری را برای تولید مواد غذایی سبز فراهم می کند. پس از انجام مأموریت ضد عفونی ضد باکتریایی ، پس از گذشت حدود نیم ساعت به اکسیژن کاهش می یابد ، که همچنین می تواند رشد گیاه را تقویت کند. استفاده از ازن در شب بدون وجود پرسنل ویا کارگران در محل ، کاملاً محصور و در شرایط رطوبت بالا حفظ غلظت کافی پس از ضد عفونی انجام می شود. وبعد از اتمام کار توسط ازن درها و پنجره ها را باز کنید تا تهویه شود.
شرایط ایده ال ازن زنی به غلظت ازن ، دمای محیط و رطوبت محیط ، نور ، مدیریت کود و آب ، انواع گیاهان و سایر عوامل بستگی دارد  بنابراین ، استفاده از ازن می تواند براساس نوع سبزیجات ، دوره رشد ، آفات و بیماری ها باشد. شدت و ویژگی های آب و هوا به طور مناسب تنظیم می شود. مطالعات نشان داده اند که افزایش رطوبت و کاهش دما می تواند ضد عفونی کننده ازن را تقویت کند. در رطوبت بالا ، غشای سلول میکروبی نازک تر می شود و به راحتی توسط ازن از بین می رود ، این می تواند اثرات کنترل بهتری داشته باشد. رطوبت محیط برای استفاده از ازن باید بالاتر از ۶۰٪ باشد و هرچه رطوبت بیشتر باشد ، اثر عقیم سازی بهتر خواهد بود.
براساس گزارش ها ، ازن می تواند به طور موثری از کپک زدن گوجه فرنگی ، خربزه و خیار در گلخانه ها جلوگیری کند و می تواند قالب شته ها را از بادمجان ، سر قارچ ، گیاهان گلدان و غیره برداشته و رشد گیاه را تقویت کند. دانه ها را در آب ازن فروببرید تا ضد عفونی شود.در سالهای اخیر استفاده از ضد عفونی ازن سبزیجات در گلخانه ها برای آزمایش و نشان دادن استفاده از ازن برای کنترل آفات و بیماری های گلخانه ای در گلخانه ها انجام شده و نتایج خوبی بدست آماده است .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *