استفاده از ازون دردرمان دیسک کمر

کمردرد به عنوان درد یا بدون محدودیت در ستون فقرات کمری تعریف می شود ، حداقل یک بار در طول زندگی ، حدود ۸۰٪ از جمعیت را مبتلا می کند ، در بیشتر موارد ، علت کمردرد ناشناخته مانده است به طوری که تنها ۵-۱۵٪ از موارد را می توان به یک دلیل شناخته شده خاص نسبت داد. از این میان ، بیشترین درصد بیماران در اثر دیسک درد ۴۰٪ را تشکیل می دهند. در موارد مختلف سرایت کمردرد به ساق بوده آنهم بسته به ریشه های عصبی درگیر ، به عنوان کمردرد یا لامپوسراتیالژی شناخته می شود. نود درصد این موارد ناشی از دیسک فتق است.
اثر ازن درمانی یک درمان موثر شناخته شده برای درد ناشی از کمردرد با سیاتیک یا کرورالژی به دلیل فشرده سازی ریشه عصبی با دیسک های شکسته یا فتق است. بیشترین کاربرد ترکیبی درمانی ، تزریق محلوطی ازن واکسیژن است که به دنبال آن تزریق پیریرادیکولار  ، استروئید و بی حس کننده موضعی برای تقویت اثر ضد التهابی و ضد درد انجام می شود.در موارد فشرده سازی ریشه عصب ، این درمان منجر به از بین رفتن فشرده سازی دیسک با ضعف یا ناپدید شدن فشرده سازی ریشه عصب ، اثر ضد التهابی میشود وباعث تقویت اکسیژن رسانی به بافت پیشرفته و اکسیداسیون مواد آلگنیک anganglionic همراه با کورتیکواستروئیدها اثر ضد التهابی میشود.

در ۷۰-۹۰٪ موارد در موارد مختلف ، این روش درمانی سریع ، کم هزینه و مؤثر است. 
انتخاب درمان براساس.راهکارهای درمانی بی شماری در سالهای اخیر برای درمان فشرده سازی ریشه عصب ایجاد شده است ،  مانند : (پاراستامول ، استروئیدها ، NSAID ها ، شل کننده های عضلانی و غیره) ، درمان های مداخله ای کوچک تهاجمی مانند نوکلئولیز (مکانیکی ، لیزر ، گرما) .
ازن درمانی در سالهای اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است و اکنون میتوان از ازن  به درمان دیسک های فتق بزرگ ویا بیمارانی که ضعف حاد یا بداندام تحتانی دارند یا اختلال اسفنکتر در سندرم cauda equina. استفاده شود .
درمان با ازن با استفاده از اکسیژن یک روش درمانی حداقل تهاجمی برای فتق دیسک کمر است که از خواص بیوشیمیایی مخلوط گاز اکسیژن و ازن استفاده می کند. تزریق ترکیب داخل جمعی و پرینگنگلیونی ازن پزشکی و تزریق پیرانگلیونیک استروئیدها دارای یک اثر تجمعی است که نتیجه کلی درمان درد ناشی از فتق دیسک را تقویت می کند. اکسیژن ازن درمانی یک روش درمانی مفید برای فتق دیسک کمر است .

روشهای تزریق جلدی از راه پوست با حداقل تهاجم و عمل جراحی نشان دهنده وسعت درمانهای موجود در مدیریت فتق دیسک کمر است. درمان تزریق جلدی در بیشتر موارد به طور ساده انتخاب اول است ، اما هنگامی که ازاین روش در دمان بیماران نتیجه گرفته نشود تزریق پوست یا جراحی ضروری است.

بهبود دیسک کمرتوسط ازن

درمان های تزریق جلدی بعنوان بهترین روش برای درد کمتر و هزینه کم پیشنهاد میشود . در سال های اخیر ، این روش ها با تعداد فزاینده ای گزارشات  ۵-۲۰٪ درصد عدم موفقیت درمان پس از دیسککتومی جراحی ، همراه با سندرم جراحی شکست خورده  ۱۵٪  تقویت شد.درمان با ازن با اکسیژن یکی از روشهای درمانی با حداقل تهاجمی است . ازن ، یک فرم آلوپروتیک ناپایدار اکسیژن با نماد O3 و وزن مولکولی ۴۸ کیلو دالتون است.

کاهش حجم فتق دیسک یکی از اهداف درمانی استفاده داخل جمعی ازن پزشکی است ، زیرا کوچک شدن دیسک ممکن است فشرده سازی ریشه عصبی را کاهش دهد. یکی دیگر از دلایل استفاده ازن پزشکی برای درمان فتق دیسک ، اثرات ضد درد و ضد التهاب آن است .

معیارهای انتخابی برای درمان با ازن موارد زیر میباشد :

  • معیار بالینی کمردرد مقاوم در برابر (داروها ، فیزیوتراپی و سایر موارد) بود که حداقل ۳ ماه به طول انجامید. معیار نورولوژیک .
  • کمردرد با علائم مثبت درگیری ریشه عصبی ، یا بدون پاراستزی یا هیپا هیستزی ، با توزیع درماتوم مناسب بود. معیارهای عصبی رادیوگرافی ، شواهد CT و / یا MR در مورد فتق دیسک موجود ، مطابق با علائم بالینی بیمار ،یا بدون دژنراسیون دیسک ، و بقایای میکرودیسکتومی جراحی با فتق مکرر بود.

در پایان درمان ، به بیماران توصیه شد كه به مدت ۲ ساعت در حالت خوابیده به پشت قراربگیرند . همه بیماران در همان روز معالجه مرخص شدند. در هنگام ترخیص ، به بیماران دستور داده شد كه به تدریج فعالیت حرکتی را از سر بگیرند. تمام بیماران ۲ هفته ، ۲ ماه و ۶ ماه پس از معاینه تحت معاینه پیگیری قرار گرفتند.

یک درد ناتوان کننده مزمن که با چند درمان ارزان قیمت که چند دقیقه طول می کشد برای تجویز به نظر می رسد بسیار مناسب است .تزریق ازن در هر کجا که التهاب وجود دارد (دی اکسید کربن در بافت افزایش می یابد) باعث بهبود وافزایش اکسیژن در آن محل میشود .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.