ماشینهای سیارازن درنظافت شهرها

تصفیه بهینه فاضلاب چالشی است که بسیاری از شهرداریها و سازمانها در سراسر جهان با آن روبرو هستند. ضد عفونی کننده مکانیسم اصلی غیرفعال کردن / از بین بردن ارگانیسم های بیماری زا برای جلوگیری از شیوع بیماری های ناشی از آب به سمت مصرف کنندگان پایین دست و محیط زیست است.

ازن یک اکسیدان بسیار قوی و همچنین یک عامل ضد باکتری است. به طور فزاینده ای در کارخانه های تصفیه فاضلاب برای ضد عفونی پساب تصفیه شده استفاده می شود. هنگامی که ازن در آب حل شود ، رادیکالهای آزاد هیدروکسیل (OH) با ظرفیت اکسیداسیون عالی تشکیل می شوند. میکروارگانیسم ها با اکسیداسیون پروتوپلاسمی و در نتیجه لیز سلولی از بین می روند.

فاضلاب شهری :
ازن برای بهبود ضد عفونی ، کاهش در فرآورده های ضد عفونی کننده و افزایش میزان اکسیژن آب استفاده می شود. اثر ضد عفونی کننده به حساسیت موجودات هدف ، زمان تماس و غلظت ازن بستگی دارد.استفاده از ازن به همراه تصفیه بیولوژیکی می تواند یک راه حل بسیار مقرون به صرفه و کارآمد برای تصفیه فاضلاب باشد. گسترش ازن به فرآیند لجن فعال ممکن است اقتصاد و کارایی تصفیه خانه فاضلاب را بیشتر بهبود بخشد. همراه با تصفیه ، ازن اکسیداسیون شیمیایی و بیوشیمیایی بهینه شده را فراهم می کند. برخلاف سیستم هایی که فقط با تولید مقادیر زیادی لجن (به عنوان مثال بارش با نمک و لخته سازی) و یا تولید کنسانتره این آلودگی (به عنوان مثال با غشاها) ، آلودگی را جابجا می کنند ، ازن واقعاً آلودگی را از بین می برد و فقط مقدار کمی لجن بیولوژیکی تولید می کند.

فرآیند :
فاضلاب تصفیه نشده از یک خاصیت به داخل مخزن سپتیک جریان می یابد و مواد جامد از مایع جدا می شوند. مواد جامد بسته به چگالی آنها از هم جدا می شوند. ذرات سنگین تر در انتهای مخزن مستقر می شوند در حالی که ذرات سبک تر مانند صابون زباله در بالای مخزن یک لایه تشکیل می دهند. فاضلاب خام با استفاده از پمپ چرخ كننده توسط مايراسيون درمان مي شود كه باعث افزايش سطح واكنش ازن مي شود.

سپس مایع درون یک فیلتر شنی پمپ می شود. از فیلتر ماسه مایع در یک مخزن جمع می شود. مرحله بعدی سیستم اکسیداسیون پیشرفته اولیه با استفاده ازن (پیش درمانی) است. ازن برای اکسیداسیون جزئی مواد آلی بزرگتر (BOD) و روغن و گریس (O / G) استفاده می شود. آب از ۱۰۰ ppm ازن می شود. ازن تا حدی مواد آلی را اکسیده می کند: مولکول های بزرگ و مواد نسوز به مولکول های تخریب پذیر بیولوژیکی کوچکتر تقسیم می شوند که با تصفیه قابل حذف هستند. فاضلاب ازن با چنین روشی کاهش قابل توجهی در COD ، BOD ، TSS و کدورت را نشان می دهد.

فرآیند دوم یک مرحله هوادهی است که در آن اکسیژن چگالش برای انتشار رشد بیولوژیکی پخش می شود. مواد شکسته شده از فرآیند درمان اولیه و اکسیژن باعث تسریع رشد بیولوژیکی می شوند و باعث افزایش راندمان بیولوژیکی می شوند. فرآیندهای بیولوژیکی (بی هوازی) برای کمک به تخریب مواد جامد استفاده می شوند. این آب تصفیه شده می تواند به طور مستقیم برای اهداف کشاورزی استفاده شود. سپس آب در فیلتر ماسه ریز فیلتر شده و فیلتر کربن فعال شده فیلتر شده و بعنوان پولیش و ضد عفونی نهایی دوباره از بین می رود.

تصفیه فاضلاب :
سرانجام ، مواد فاضلاب  مخلوط شده از فرآیند دوم به مرحله پرداخت ازن منتقل می شوند. در اینجا اکسیداسیون پیشرفته با ازن باعث کاهش بیشتر میزان اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) و کل مواد جامد معلق (TSS) ، حذف همه رنگ و ضد عفونی کننده پساب نهایی می شود. ازن همچنین سولفید هیدروژن و مواد آلی فرار را اکسیده می کند و بو را از بین می برد. از این آب تصفیه شده می توان برای شستشو ، شستشوی ماشین ، خوراک برج خنک کننده باغبانی و غیره استفاده کرد.

در فرآیند لجن فعال ، ازن به باکتریهای لجن خاصی آسیب می رساند ، بنابراین با باقی باکتریها (زیست توده یا لجن) قابل مصرف هستند. این فرآیند می تواند باعث کاهش ۶۰٪ لجن اضافی شود. از دیگر مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: از بین بردن مشکلات کف کف ، کاهش حجیم ، بهبود آبگیری ، بهبود در تسویه و بهبود کیفیت پساب. عدم وجود لجن و کاهش قابل توجه در BOD و COD حاکی از آن است که مواد آلی کاملاً اکسید شده و به عنوان گاز دی اکسید کربن حذف می شوند. این حذف ، نیاز به حمل لجن را برای تصفیه و تثبیت در شهرداری ها از بین می برد و موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه می شود.

سیستم حذف ODOR NATURE

آیا هرگز تعجب کرده اید که چرا هوا بعد از رعد وبرق آنقدر تمیز و بوی تازه می دهد؟ Lightening مولد ازن از Nature است. ولتاژ بالا در اتمسفر اکسیژن را تبدیل به ازن میکند . مقدار زیادی ازن دراتمسفر بوجود میآید و باعث تمیز شدن هوا می شود. و آن بوی  دلپذیر “بعد از بوی طوفان” در واقع بوی باقی مانده ازن تولید شده در طوفان است که هنوز به اکسیژن بازنگشته است.  ازن تولید شده از ژنراتور ازن همین کار را در مقیاس کوچکتر انجام می دهد. ولتاژ الکتریکی تولید شده در ژنراتور ازن را از اکسیژن ایجاد می کند که بو در فضای ساختمان مورد نظر را اکسیده می کند.

ازن بوهای زننده وویروسی که از تجمع زباله ها در سطلهای نگهداری زباله شهرداریها بوجود می آید را ازبین میبرد ،

مشکلات جدی بوی ناشی از دود ، قالب ، کپک ، باکتری ، مواد غذایی پوسیده و زباله های حیوانات اهلی  ، یک چالش جدی است. از بین بردن بو با استفاده از ژنراتور ازن موثرترین روش برای درمان مشکلات بو و لعاب است. ازن مولکولی است که به جای دو مولکول از اکسیژن تشکیل شده است ، مانند اکسیژن که هر روز تنفس می کنید. مولکول اضافی اکسیژن آن را ناپایدار می کند ، بنابراین با مولکول های بو تعامل می یابد و به معنای واقعی کلمه آنها را از هم جدا می کند. این بوی را به سرعت و به طور دائم از بین می برد ، فقط آنها را نمی پوشاند. پس از اکسیداسیون مولکول های بو ، ازون به سادگی به اکسیژن باز می گردد.

تولید مقادیر زیاد اوزون مهم برای از بین بردن بوی مؤثر با استفاده از ژنراتورهای ازن است. مناطقی که تحت درمان قرار می گیرند باید به اندازه کافی ازن «خیس» شوند تا با تمام مولکول های بو بگردند و واکنش نشان دهند. از ماشینهای کوچک  شهرداریها  میتوان در این امر استفاده شود وبرای درمان یک منطقه کوچک کافی باشد ، اما در معالجه مناطق بزرگتر تمام مناطق شهرداریها باید مسلح به تکنولوژی ازن در نظافت وپاکسازی شهر از میکروب بشوند .

کنترل بو برای تأسیسات فاضلاب و فاضلاب شهری:

فاضلاب و کارخانجات صنعتی که در نزدیکی مناطق مسکونی قرار دارند می توانند در صورت ایجاد بوی نامطبوع در معرض مشکلات زیست محیطی قرار بگیرند.

بررسی اجمالی کنترل بو:

کنترل بوها درمحیط زندگانی ما یکی از مهمترین چالشهای شهرداریها میباشد. شکایت مردم بطور فزاینده ای از تجمع بوهای ایحاد شده در محیط زندگانیشان بزرگترین دغه دغه سلامتی خود میدانند . کنترل بو به عنوان یک عامل مهم برای هر مسئول محیط زیست و شهرداریها ومدیر تولید در حال تبدیل شدن است درحقیقت کنترل و حذف بو یکی از مهمترین اهداف در نظر گرفته شده درسیاستهای کلان شهرها میباشد .سیستم بویایی انسان می تواند هزاران عطر و بویژه بر روی غلظت مواد شیمیایی موجود در هوا بسیار دقیق عمل میکند.لذا برای کنترل ، حذف و خنثی سازی بوهای ناپسند استفاده ازماشینهای مسلح به سیتم ازن زنی یکی از روشهای ایده ال کنترل بو میباشد . این یک راه حل بسته بندی شده کامل برای کنترل و از بین بردن بو توسط  ژنراتور ازن و سیستم شستشو با استفاده از ازن و سایر مواد شیمیایی برای درمان طیف گسترده ای از بو است.

موارد کلی استفاده از تکنولوژی ازن دربحث نظافت وکنترل بودر محیط زیست شهرها عبارتند از:

 • تصفیه پسماندهای شهری .
 • حوضه های هوادهی .
 • مخازن نگه دارید زباله .
 • امکانات آبگیری .
 • خشک کن لجن Clarifiers .
 • زباله جامد شهری .
 • امکانات کمپوست .
 • هضم کننده بی هوازی .
 • کارگاههای اصلی .
 • کنترل بوی صنعتی .
 • پردازش شیمیایی .
 • تخمیر دارویی .
 • فرآیندهای پوشش .
 • مخازن ذخیره سازی .

کارخانجات اطراف شهرها :

یک مشکل جدی برای کارخانه های اطراف شهرها ایجاد بوی بد درفاضلاب های شهری میباشند .، به خصوص وقتی که آنها در یک منطقه مسکونی قرار گرفته باشند بوی زننده بیشتر به مشام انسانها میرسد . مطالعات نشان داده اند که آلودگی هوا از بو ، بزرگترین مشکلی است که این تاسیسات باید با آن روبرو شوند و بیشترین شکایت را از مردم محلی دریافت می کنند.

مواد معدنی عمدتاً نتیجه فعالیتهای بیولوژیکی در فرآیند تصفیه فاضلاب است ، اغلب به دلیل وجود ضایعات صنعتی ترکیباتی مانند مرکاپتان ، اسکاتول ، آلدهید ، کتون و اسیدهای معدنی به عنوان علل  بوی بد دهانه در فاضلاب و فاضلاب تصفیه شده شناخته می شوند. بطور کلی این ترکیبات حاوی اتم های نیتروژن یا گوگرد هستند. آمونیاک و سولفید هیدروژن به عنوان اصلی ترین علل بوجود آمدن بو میباشد . سولفید هیدروژن عامل اصلی در هنگام ورود فاضلاب از خانه ها به حساب می آید.تعریف سیستم شستشوی هوا نیاز به تعریف دقیقی از کیفیت و کمیت هوا برای تصفیه و اندازه ذرات درگیر دارد. عوامل مهم در طراحی سیستم از بین بردن بو عبارتند از:

 • نوع بو .
 • تمرکز .
 • درجه حرارت .
 • دوز اکسید کننده خاص .
 • زمان حفظ محفظه تماس .
 • معیارهای پذیرش فاضلاب .
 • نوع سیستم شستشو .

با توجه به اندازه ذرات ، سه شکل از آلاینده های میکرو وجود دارد که می توانندبو ایجاد کنندکه عبارتند از:

جامد: ذرات از ۰٫۱ تا ۱۰۰ میکرومتر
مایع: ذرات از ۰٫۰۱ تا ۱۰ میکرومتر
گازی: ناشی از واکنش شیمیایی یا حرارتی.

برای از بین بردن میکرو آلاینده‌ها در هوا ، گاز حامل (هوا) با یک ماده اکسید کننده شسته می شود. این فرآیند “شستشوی شیمیایی” نامیده می شود. فرآیند DESOZONE از ازن به عنوان اکسید کننده استفاده می کند زیرا بسیار کارآمدتر از سایر اکسیدان های شیمیایی است.

سیستم بهینه شامل یک فرآیند جذب اولیه  و اکسید کننده است.سیستم تماسی برای اطمینان از انتقال صحیح گاز و مایع و واکنشهای شیمیایی بسیار مهم است. یک فرایند انتقال گاز مایع ضعیف در از بین بردن کامل بوها ممانعت بعمل می آورد.در بعضی از مناطق ازتکنولوژی ازن ونانو ومحلول درپیکربندی گیاه از اسکرابرهای افقی استفاده می کند که برای اکثر محیط ها مناسب هستند.در اسکراب از محلول سود رقیق شونده مایع برای شستشو فاظلابها استفاده میشود درحقیقت این عمل باعث از بین رفتن مولکولهای اسید بد بو مانند سولفید هیدروژن و مرکاپتان می شود. افزودن اکسید کننده به مایع شستشو نیز باعث می شود که همزمان سایر اکسید کننده های بو  اکسید شوند. محلول حاوی ازن به طور یکنواخت با استفاده از نازل های اسپری در اسکرابر توزیع می شود.گاز ازن با فشار ژنراتور ازن با استفاده از میکسر استاتیک وارد اسکرابر می شود. میکسر استاتیک ویژه اکسید کننده را با مایع مخلوط می کند تا اکسیده شود.pH سیستم مایع با استفاده از پروب pH کنترل می شود و سیگنال آن به پمپ دوزینگ منتقل می شود که pH را در نقطه کنترل مطلوب حفظ می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *