استفاده ازازن در دندانپزشکی

لثه و پریودنتیت شایعترین بیماریهای التهابی بافتهای پشتی دندانها هستند. نقش علل میکروبی و پاسخ میزبان در پیشرفت بیماری های لثه و پریودنتال به خوبی مشخص شده است. به دلیل اثرات بیولوژیکی مفید ازن ، و همچنین به دلیل اثر ضد میکروبی و ایمنی تحریک کننده آن ، در درمان بیماری های لثه و پریودنتال به خوبی نماینگر میباشد .

ضد هیپوکسیک ، ایمنی تحریک کننده ، اکسید کننده میباشد . ازن نوعی گاز اکسیژن بی رنگ است و یکی از مهمترین گازهای موجود در استراتوسفر زمین بوده وبه دلیل توانایی آن در فیلتر کردن اشعه ماوراء بنفش برای حفظ تعادل بیولوژیکی در زیست کره زمین بسیار مهم است.

سالهاست که از ازن برای تصفیه آب در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در کشتن باکتریهای موجود در اشکال مختلف بسیار مؤثر است. این باکتری ها ، قارچ ها ، ویروس ها و انگل ها را با غلظت کمتری به طور موثری از بین می برد.ازن یک ترکیب شیمیایی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است (اکسیژن O3-triatomic) ، یک شکل پر انرژی تر از اکسیژن طبیعی جوی (O2). وزن مولکولی ازن ۴۱٫۹۸ گرم در مول است. ویک اکسید کننده قوی است.
موجودات زنده را درزمین در ارتفاعات ۵۰،۰۰۰-۱۰۰،۰۰۰ پا محافظت می کند. یک مولکول ازن برابر است با ۳۰۰۰-۱۰۰۰۰ مولکول کلر و ۳۵۰۰ برابر سریع تر ارگانیسم های بیماری زا را می کشد. استفاده از مایعات ازن در مراقبت از دندان بسیارمفیدمیباشد . طی ۵۰ سال گذشته تحقیقات گسترده ای در زمینه استفاده از مایعات ازن برای کنترل عفونت و مدیریت زخم انجام شده است. ازن به عنوان یک ضد عفونی کننده خوراکی در دندانپزشکی استفاده شده است . بسیاری از اقدامات شناخته شده ازن بر روی بدن انسان مانند خاصیت ایمنی تحریک کننده ، ضد درد ، ضد عفونی کننده ، سم زدایی و ضد میکروبی وجود دارد. این مفهوم جدید باعث ایجاد چندین روش شده است و هدف آن از بین بردن تنها بافت دندانی آلوده و ضد عفونی شده است و از این رو از ساختار دندان محافظت می شود.

 

تاریخچه استفاده از ازن

 • در سال ۱۸۰۱ ، Cruickshank در هنگام الکترولیز شدن آب ، بوی ازن را در آند مشاهده کرد.
 • در سال ۱۸۴۰ ، Schonbein ماده ای را “Ozein” نامگذاری کرد که یک کلمه یونانی برای بو است.
 • در سال ۱۸۵۶ ازون برای ضدعفونی کردن اتاق عمل استفاده شد.
 • در سال ۱۸۵۷ ، ورنر فون زیمنس ژنراتور ازن ، نوع دی الکتریک استوانه ای را طراحی کرد و آن را ژنراتور ازن از نوع “زیمنس” نامید.
 • در سال ۱۸۶۰ موناکو برای اولین بار از ژنراتور ازن در تصفیه خانه استفاده کرد.
 • در سال ۱۸۷۰ ، ازن برای اولین بار برای برنامه های پزشکی مورد استفاده قرار گرفت ، هنگامی که دکتر C. Lender خون را در لوله های آزمایش تصفیه کرد.
 • در سال ۱۹۰۱ ، درشهر ویسبادن (کشورهلند) از ازون در آبرسانی شهری استفاده شد.
 • در سال ۱۹۳۱ ، دکتر E. A. Fisch ، دندانپزشک مشهور که توانست از آب ازن برای اقدامات دندانپزشکی استفاده کند  و در استفاده از آن در پزشکی پیشگام شود .

مکانیسم عمل

استفاده از ازن در پریودنتیکس به دلیل ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن در بدن انسان ضد میکروبی ، ضد درد ، ضد عفونی کننده و سم زدایی است.این ترکیبی از اکسیژن خالص و ازن خالص به نسبت ۵/۰۵٪ از O3 و ۹۵-۹۹٪ از O2 است. به دلیل عدم ثبات مولکولO3 ، باید بلافاصله قبل از استفاده تهیه شود و در مدت زمان طولانی قابل ذخیره نیست. ازن می تواند به صورت گاز از طریق سیستم باز یا از طریق سیستم مکش آب بندی استفاده شود تا از استنشاق و عوارض جانبی آن جلوگیری شود.آب ازن در برابر باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها بسیار موثر است.اگرچه ازن دارای خواص میکروبی کشنده ای است ،  آب ازن بیشترین شکل برای استفاده در دندانپزشکی است. بنابراین سیستم ایمن برای استفاده از ازن باید طوری طراحی شود که از ورود بوی ازن به داخل بدن بیمار واز استنشاق آن جلوگیری شود .

 

استفاده درمانی ازن در پزشکی به خوبی شناخته شده است و استفاده از آن در دندانپزشکی در سالهای اخیر رواج بیشتری پیدا کرده است. پروفسور لینچ از دانشگاه بلفاست به عنوان اصلی ترین عامل استفاده ازن در دندانپزشکی به حساب می آید و کتاب “ازن: انقلاب در دندانپزشکی” نتیجه کار علمی و بالینی وی است. این کتاب شامل پنج فصل است که به دو بخش تقسیم شده است که در آن نویسنده از کشف و ویژگی های ازن در کاربرد آن در پزشکی و دندانپزشکی سوق می دهد ، همه اینها با تحقیقات علمی و گزارشات موردی بالینی با

همکاری نویسندگان خاص پشتیبانی می شوند. در فصل اول ، نویسنده با اولین کشف ازن ، که توسط Schonbein در سال ۱۸۴۰ انجام شده است شروع میکند ،  و ازخصوصیات شیمیایی آن عنوان میدارد که ازن معمولاً به عنوان گاز متشکل از سه اتم اکسیژن در یک ساختار چرخه ای گنجانیده شده است ، وجود دارد. به نوعی که یک گاز بحث برانگیز است ، از یک طرف در استراتوسفر به دلیل امکان جذب اشعه خطرناک B و C اشعه ماوراء بنفش بسیار مفید است ، در حالی که از طرف دیگر می تواند بسیار خطرناک باشد ، به خصوص برای ریه ها ، با وجود این ، استفاده از ازن در پزشکی با استفاده از ژنراتور دقیق ازن و آگاهی از نشانه های مناسب و دوزهای درمانی برای دستیابی به اثر درمانی مناسب بسیار مفید و کارآمد است. علاوه بر خواص و رفتار ازن به عنوان گاز ، استفاده و اثر درمانی ازن در پزشکی عبارتند از : درمان بیماری عروقی ، عفونت های حاد و مزمن (باکتریایی ، ویروسی ، قارچی) مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها و شیمی درمانی ، استئومیلیت ، امپی پلور ، پریتونیت ، آبسه های دارای فیستول ، زخم های مزمن ، دیابت پا ، هپاتیت ، عفونت تبخال و تبخال زوستر ، بیماری های خود ایمنی (مولتیپل اسکلروزیس ، بیماری کرون ، آرتریت روماتوئید) ، شرایط دژنراسیون (به عنوان مثال ، دژنراسیون ماکولا ، رتینوپاتی دیابتی ، زوال عقل ناگهانی) کاهش شنوایی) ، بیماری های ریوی (آسم ، بیماری انسدادی ریوی ، پریشانی حاد تنفسی) ، بیماری پوستی (پسوریازیس ، درماتیت آتوپیک) ، درمان سرطان ، تروما ، سوختگی ، اقدامات جراحی اضطراری  .
مطالعه استفاده از ازن در طیف سنجی بر روی بیومولکولهای پوسیدگی و بیومولکولهای بزاق ، تأثیر ازن بر پلاک دندان ، استفاده از ازن در بیماران مبتلا به اضطراب ، مقایسه برخی از روشهای تشخیصی ، درمان ضایعات اولیه پوسیدگی ، ازن در ترکیب با سایر روشهای درمانی ، در اندودنتیکس ، جراحی فک و صورت و دندان ، درمان لثه و پارودنتیت ، حساس بودن  دندان ، سفید کردن دندان ، تأثیر ازون بر روی مواد دندانی و غیره. وهمچنین نتایج بالینی موفقیت ضایعه پوسیدگی ریشه ، پوسیدگی (حفره دار و غیر حفره ای) ، پوسیدگی پروگزیمال ، درمان ریشه کانال ، هایپر دندانپزشکی علاقه زیادی برای  استفاده از ازن در بهداشت دهان و دندان وجود دارد و انستیتوی ملی عالی بالینی (NICE) در حال حاضر شواهد اثربخشی آن را در مدیریت پوسیدگی سطح اکلوزال تاکید نموده اند .
شواهد تاثیر گذار ازن در حال گسترش دردندانپزشکی بوده بطوریکه می تواند به عنوان یک عامل درمانی مفید بکار رود.
همچنین میتوان از ازن درمانی درسایرموارد داندانپزشکی به شرح ذیل استفاده کرد:
 •  سازگاربودن ازن با سلولهای اپیتلیال دهان انسان .
 • فیبروبلاست لثه و سلولهای پریودنتال.
 • از بین بردن میکروارگانیسم ها از خطوط آب واحد دندانی ، حفره دهان و پروتزها.
 • برای استفاده در اندودنتیکس .
 • دندانپزشکی ترمیمی قبل از گلچین و قرار دادن سیلانت دندان و ترمیم ها.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *